Mowa tu o momencie obrotowym i czasie przyspieszania od 0 do 100 km/h. Mamy obsesję na punkcie stóp sześciennych przestrzeni ładunkowej. Zużycie paliwa staje się drugą naturą. To są liczby, które sprzedają samochody. To wskaźniki, o których pamiętamy kupując nowy samochód. Ale jest jeden wskaźnik, który wprawia w zakłopotanie nawet doświadczonych kierowców. Dla profesjonalistów nie jest to tajemnicą, ale dla większości kupujących jest to martwy punkt.
Liczba ta to **Dopuszczalna masa całkowita zestawu (GCWR).
Jeśli planujesz ciągnąć przyczepę, ignorowanie tego wskaźnika jest błędem. To nie jest tylko zalecenie producenta. To jest twarde ograniczenie. Naruszenie tego ograniczenia niesie ze sobą ryzyko nie tylko utraty gwarancji. Ryzykujesz utratą kontroli nad różnorodną kombinacją metalu i gumy ważącą kilka ton.
Definicja limitu
Termin ten brzmi biurokratycznie. Ale to nieprawda. To prosta fizyka. Masa rządowa to maksymalna dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciągnącego wraz z dołączoną załadowaną przyczepą. Całkowita masa nie może przekraczać tej wartości. Kropka.
Różni się to od maksymalnej dopuszczalnej masy pojazdu (GVWR). DMC dotyczy pojedynczego pojazdu. Do pary stosuje się GCWR. Pomyśl o tym jako o limicie wagi dla całej obsady.
„Masa całkowita pojazdu ciągnącego (GCWR) to ciężar właściwy zdefiniowany przez producenta jako maksymalna masa załadowanego pojazdu ciągnącego i dołączonej do niego załadowanej przyczepy.”
Jak powstaje ta liczba? To nie jest arbitralne. Ford i prawdopodobnie inni producenci obliczają to, dodając pewne elementy:
* Deklarowana masa własna pojazdu.
* Dopuszczalna ładowność.
* Waga kierowcy i pasażerów.
* Masa przyczepy.
Ważne jest, aby wyjaśnić, czym GCWR nie jest. Nie jest to pomiar aktualnej masy ciała. To nie jest cel. To jest sufit. Najwyższy możliwy punkt przed przekroczeniem ograniczeń technicznych.
Logika bezpieczeństwa
Dlaczego producenci wyznaczają tak wąskie granice? Bezpieczeństwo. Proste i jasne.
Przeciążanie pojazdu jest niebezpieczne. Przeciążenie pociągu jest katastrofalne. Po przekroczeniu limitów wiele systemów ulega awarii po kolei.
Hamulce się przegrzewają. Tarcie jest silnikiem cieplnym. Zbyt duża masa oznacza, że hamulce nie są w stanie wystarczająco szybko rozproszyć energii. Tracisz siłę hamowania. Możesz w ogóle nie przestać.
Opony zawodzą. Posiadają indeks nośności. Przekroczenie tego limitu skutkuje eksplozją opony. Eksplozja opony podczas jazdy autostradą z przyczepą to wyrok śmierci.
Przekładnia się przegrzewa. Silnik ma trudności. Skrzynia biegów się ślizga. Następuje awaria mechaniczna.
Zawieszenie zniszczone. Ciche bloki uginają się. Dźwignie pękają. Stracisz kontrolę nad kierownicą.
Na torze nie ma drugiej szansy. GCWR istnieje, aby zapobiegać tym awariom. Nigdy nie przekraczaj tego limitu.
Jak znaleźć swoją ocenę
Gdzie szukać? Informacje nie są ukryte. Jest tam, w samochodzie.
Poszukaj naklejki wewnątrz słupka drzwi kierowcy. Znajduje się w pobliżu zatrzasku, przy którym zamykają się drzwi. Producent stosuje tam GCWR. Jeśli zgubiłeś naklejkę lub kupujesz używany samochód, sprawdź stronę producenta. Większość marek publikuje te specyfikacje w Internecie.
Specyfikacje GCWR dla Acury
Jeśli jeździsz Acurą, limity różnią się znacznie w zależności od roku modelowego. MDX 2006 miał znacznie niższą ocenę niż jego odpowiedniki z lat 2007–2009. Nowsze modele mogą udźwignąć znacznie więcej.
| Rok | Modelka | GCWR (funty) |
|---|---|---|
| 2006 | MDX | 8121 |
| 2006 | RL | 5162 |
| 2006 | RSX | 4384 |
| 2006 | TL | 4730 |
| 2006 | TSX | – |
| 2007 | MDX | 10053 |
| 2007 | RL | 5164 |
| 2007 | RDX | 6394 |
| 2007 | TL | 4773 |
| 2007 | TSX | 4407 |
| 2008 | MDX | 10053 |
| 2008 | RL | 5164 |
| 2008 | RSX | 6394 |
| 2008 | TL | 4773 |
| 2008 | TSX | 4407 |
| 2009 | MDX | 10053 |
| 2009 | RL | 5233 |
| 2009 | RSX | 5574 |
| 2009 | TSX | 4550 |
Dodatkowe dane techniczne Acury:
– Dopuszczalna masa całkowita pojazdu Acura (GVWR)
– Zezwolenie na obciążenie osi Acura (GAWR)
– Ładowność Acury
– Masa własna Acury
– Ładunek Acury
– Ładowność Acury
Dane techniczne Audi GCWR
Linia pojazdów Audi ma różne ograniczenia. Q7 jest tutaj główną ciężarówką. Samochody sportowe, takie jak TT i R8, mają minimalną zdolność holowania lub nie mają jej wcale.
| Rok | Modelka | GCWR (funty) |
|---|---|---|
| 2006 | A3 | – |
| 2006 | A4 | – |
| 2006 | A6 | – |
| 2006 | A8 | – |
| 2006 | S4 | – |
| 2006 | TT | – |
| 2007 | A3 | – |
| 2007 | A4 | – |
| 2007 | A6 | – |
| 2007 | A8 | – |
| 2007 | Pytanie 7 | 10665 |
| 2007 | RS4 | – |
| 2007 | S4 | – |
| 2007 | S6 | – |
| 2007 | S8 | – |
| 2008 | A3 | – |
| 2008 | A4 | – |
| 2008 | A5 | – |
| 2008 | A6 | – |
| 2008 | A8 | – |
| 2008 | Pytanie 7 | 10665 |
| 2008 | R8 | – |
| 2008 | RS4 | – |
| 2008 | S4 | – |
| 2008 | S5 | – |
| 2008 | S6 | – |
| 2008 | S8 | – |
| 2008 | TT | – |
| 2009 | A3 | – |
| 2009 | A4 | – |
| 2009 | A5 | – |
| 2009 | A8 | – |
| 2009 | Pytanie 7 | 10665 |
| 2009 | R8 | – |
| 2009 | S4 | – |
| 2009 | S5 | – |
| 2009 | S8 | – |
| 2009 | TT | – |
Dodatkowe specyfikacje Audi:
– Maksymalna masa pojazdu Audi (GVWR)
– Maksymalny dopuszczalny nacisk na oś Audi
Limity holowania BMW i dane GCWR
Nie każde BMW jest przystosowane do przewozu ciężkich ładunków. Liczby szybko spadają, gdy wychodzi się poza kategorię SUV-ów. Jeśli holujesz łódź lub dużą przyczepę, musisz wziąć pod uwagę dopuszczalną masę całkowitą (GCWR). Jest to całkowita masa pojazdu, łącznie z ładunkiem, pasażerami i przyczepą. To nie to samo, co uciąg. Musisz trzymać się tego limitu, aby uniknąć przeciążenia przekładni.
Modele BMW z lat 2006–2007
Modele Serii 3 i 5 z tego okresu nie mają określonych wartości GCWR. Prawdopodobnie nie powinieneś ich holować, jeśli nie znasz specyfikacji konkretnego pojazdu. Brakuje również danych w modelach M3, M5 i M6. Wyczynowe sportowe sedany nie są przeznaczone do dużych obciążeń.
W 2006 r. X3 wyniósł do 7673 funtów. W roku 2007 cena X3 nieznacznie spadła do 7662 funtów. To ledwo wystarcza na małą przyczepę użytkową.
X5 to prawdziwy wozidło w tej ofercie. Modele z 2006 roku ważą maksymalnie 10 802 funtów. Modele z 2007 roku wzrosły do 11 132 funtów. Jeśli chcesz ciągnąć średniej wielkości kamper, najlepszym wyborem w tym przedziale czasowym będzie X5 z 2007 roku.
Modele BMW 2008–2009
W 2008 roku pojawił się X6. Jego GCWR wynosi 11 044 funtów. Ma tę samą platformę co X5, ale ma niższy dach i bardziej sportowy profil. Limit holowania odzwierciedla ten kompromis.
Cena X5 w 2008 r. pozostała niezmieniona i wyniosła 11 132 funtów. W 2009 r. cena nieznacznie spadła do 11 066 funtów.
Małe samochody, takie jak 128, 135 i 328, nie mają określonych parametrów. Unikaj holowania z nimi. M3 i M5 również nie mają danych. Jeśli musisz holować, trzymaj się SUV-ów.
Analiza GCWR Buicka
Buick ułatwił to pod koniec XXI wieku. Luksusowe sedany mają niskie limity. SUV-y przejmują na siebie największy ciężar.
2006-2009 Buick sedany
LaCrosse utrzymuje GCWR na stałym poziomie 4645 funtów w latach 2006–2009. Lucerna jest nieco wyższa i wynosi 4914 funtów. Liczby te są ograniczone. Być może możesz pociągnąć mały skuter wodny. Nie próbuj ciągnąć przyczepy podróżnej.
Minivan Pacifica jest inny. Modele z 2006 roku ważą 4297 funtów. W 2007 roku liczba ta wzrosła do 7105 funtów. Do roku 2008 będzie to ponownie 4297 funtów. Model z 2009 roku waży 4297 funtów. Szczyt z 2007 r. jest anomalią lub różnicą w określonych poziomach wyposażenia. Sprawdź naklejkę na framudze drzwi.
2006-2009 SUV-y i minivany marki Buick
Rainier był niezawodnym przewoźnikiem. Modele z lat 2006 i 2007 ważą maksymalnie 10 500 funtów. To naprawdę duży uciąg jak na średniej wielkości SUV-a.
Rendezvous zarobił 7746 funtów w 2006 i 2007 roku. Potem zniknął.
W 2006 roku minivan Terraza ważył 8500 funtów. Został zastąpiony przez Enclave.
Enclave pojawi się w 2008 roku z DMC wynoszącym 9500 funtów. Trzyma tę linię w 2009 roku. Jeśli potrzebujesz ciągnąć przyczepę dla koni lub dużą łódź, Enklawa jest logicznym wyborem. Oferuje nowoczesną przestrzeń i przyzwoite parametry holowania.
Dane techniczne Cadillaca GCWR
W rankingach holowania dominują ciężarówki Cadillac i duże sedany. Linia Escalade to waga ciężka.
SUV-y Cadillac z lat 2006–2009
Rok 2006 Escalade zaczyna się mocno od 12 902 funtów. ESV (pojazd o przedłużonym działaniu) jest dłuższy i cięższy, osiągając 14 000 funtów. Opcja odbioru EXT kosztuje 13 464 funtów.
W roku 2007 standardowa Escalade skacze do 14 000 funtów. ESV pozostaje na poziomie 14 000 funtów. EXT osiąga również 14 000 funtów. To ogromny skok. Wygląda na to, że model z 2007 roku wzmocnił ramę lub zoptymalizowano chłodzenie pod kątem dużych obciążeń.
W latach 2008 i 2009 linia Escalade utrzymywała się na poziomie 14 000 funtów. ESV i EXT również pozostają na poziomie 14 000 funtów.
Escalade Hybrid pojawi się na rok 2009 z dopuszczalną masą całkowitą wynoszącą 6314 funtów. Jest niższa od wersji z silnikiem benzynowym. Wydajność odbywa się kosztem siły uciągu.
2006-2009 sedany Cadillac
CTS jest umiarkowany. Modele z lat 2006 i 2007 kosztują 4659 funtów. Modele z lat 2008 i 2009 wzrosły do 5011 funtów.
CTS-V jest silniejszy. Rok 2006 i 2007 wynosi 5000 funtów. W kolejnych latach nie ulega poprawie.
W latach 2006–2009 wartość DTS utrzymywała się na stałym poziomie 5159 funtów.
Ceny SRX w 2006 r. zaczynają się od 5314 funtów. W latach 2007 i 2008 cena wzrosła do 6314 funtów. za rok 2009 ponownie spada do 5123 funtów. Wahania są mylące. Trzymaj się specyfikacji z lat 2007-2008, jeśli możesz je znaleźć.
STS kosztuje około 5000 funtów. STS-V jest nieco wyższy. 2006 wynosi 5383 funtów. Model z 2007 r. skacze do 5544 funtów. Rok 2008 i 2009 pozostaje na poziomie 5544 funtów.
XLR i XLR-V nie mają określonych wartości GCWR. Nie holuj z nimi.
GCWR Chevrolet według modelu
Chevrolet oferuje szeroką gamę opcji holowania. Od małych samochodów kompaktowych po ciężkie ciężarówki – liczby są bardzo zróżnicowane.
2006-2009 Chevrolet Małe samochody i crossovery
Aveo nie ma możliwości holowania. Pomiń to, jeśli musisz holować.
Od 2006 do 2009 roku cena kobaltu wynosiła 4141 funtów. To nie jest pojazd ciągnący.
Cena modelu Colorado w 2006 r. zaczyna się od 5218 funtów. W 2007 r. liczba ta wzrosła do 5772 funtów. W latach 2008 i 2009 skakano do 7000 funtów. Aktualizacja w połowie cyklu znacząco pomogła.
Equinox pozostaje niezmieniony i wynosi 7252 funtów od 2006 do 2009 roku. Jest to niezawodny wybór w przypadku umiarkowanego holowania.
HHR jest niski i wynosi 4305 funtów. Nie zmienia się to przez lata.
Impala waży około 4700 funtów. 2006 wynosi 4703 funtów. 2007–2009 wynosi 4705 funtów. Hotel Malibu nie ma wymienionej oceny. Malibu Classic 2008 waży 4447 funtów. Hybryda Malibu nie jest oceniana.
2006-2009 Ciężarówki i samochody dostawcze Chevrolet
Lawina 1500 maleje z biegiem czasu. 2006 wynosi 12 863 funtów. Rok 2007 i 2008 wynosi 13 000 funtów. 2009 spada do 11 000 funtów. Jesień 2009 roku jest dziwna. Sprawdź swój konkretny numer VIN.
Avalanche 2500 w 2006 roku osiągnął szczytową masę 16 878 funtów. Potem zniknął.
Ford GCWR
Gama pojazdów Forda w tym okresie obejmowała ciężkie ciężarówki Super Duty po kompaktowe crossovery. W 2006 roku w rankingach holowania dominowała seria F. Dopuszczalna masa całkowita pociągu (GCWR) F-250 i F-350 wynosiła 15 000 funtów. Do 2007 roku liczby te wzrosły do 17 000 funtów. F-450 przybył w 2008 roku z imponującą oceną 27 000 funtów.
Lżejsze ciężarówki pokazywały inny obraz. Ranger z 2006 roku osiągnął najwyższą wagę 9360 funtów. Do 2007 r. liczba ta znacznie spadła do 5820 GBP, po czym wzrosła do 6000 GBP w latach 2008 i 2009. F-150 utrzymywał się na stabilnym poziomie około 11 700 funtów w latach 2006–2008, po czym gwałtownie wzrósł do 14 950 funtów w 2009 r.
Dobrze wypadły również SUV-y i vany. Seria E Super Duty (2006) osiągnęła szczyt 13 000 funtów. Explorer z 2006 r. ważył 7700 funtów, a następnie wzrósł do 8500 funtów w latach 2007 i 2008. Expedition EL osiągnął 15 078 funtów w latach 2007 i 2008.
| Rok | Modelka | GCWR (funty) |
|---|---|---|
| 2006 | Korona Wiktoria | 5592 |
| 2006 | E 150 | 11318 |
| 2006 | E 250 | 10912 |
| 2006 | E 350 Super Duty | 13000 |
| 2006 | Ucieczka | 4830 |
| 2006 | Ucieczka z hybrydy | 4777 |
| 2006 | Odkrywca | 7700 |
| 2006 | F 150 | 11665 |
| 2006 | F 250 | 15000 |
| 2006 | F 350 | 15000 |
| 2006 | Pięćset | 4799 |
| 2006 | Skup się | 3771 |
| 2006 | Freestar | 7945 |
| 2006 | Styl dowolny | 6109 |
| 2006 | Strażnik | 9360 |
| 2007 | Korona Wiktoria | 5751 |
| 2007 | E 150 | 11500 |
| 2007 | E 250 | 11000 |
| 2007 | E 350 Super Duty | 13000 |
| 2007 | Krawędź | 6248 |
| 2007 | Ucieczka | 4830 |
| 2007 | Ucieczka z hybrydy | 4777 |
| 2007 | Wyprawa | 14928 |
| 2007 | Wyprawa EL | 15078 |
| 2007 | Odkrywca | 8500 |
| 2007 | Explorer Sport Trac | 10000 |
| 2007 | F 150 | 11700 |
| 2007 | F 250 | 17000 |
| 2007 | F 350 | 17000 |
| 2007 | Pięćset | 4793 |
| 2007 | Skup się | 3771 |
| 2007 | Freestar | 7000 |
| 2007 | Styl dowolny | 6109 |
| 2007 | Mustang | 4611 |
| 2007 | Strażnik | 5820 |
| 2008 | E 150 | 11500 |
| 2008 | E 250 | 11500 |
| 2008 | E 350 Super Duty | 13000 |
| 2008 | Krawędź | 6248 |
| 2008 | Ucieczka | 4940 |
| 2008 | Ucieczka z hybrydy | 4788 |
| 2008 | Wyprawa | 14928 |
| 2008 | Wyprawa EL | 15078 |
| 2008 | Odkrywca | 8500 |
| 2008 | Explorer Sport Trac | 8500 |
| 2008 | F 150 | 11765 |
| 2008 | F 250 | 15000 |
| 2008 | F 350 | 17000 |
| 2008 | F 450 | 27000 |
| 2008 | Mustang | 4611 |
| 2008 | Strażnik | 6000 |
| 2008 | Byk | 4793 |
| 2008 | Byk X | 6183 |
| 2009 | E 150 | 11500 |
| 2009 | E 250 | 11500 |
| 2009 | E 350 Super Duty | 13000 |
| 2009 | Krawędź | 6248 |
| 2009 | Ucieczka | 4940 |
| 2009 | Ucieczka z hybrydy | 4788 |
| 2009 |
Analiza maksymalnej dopuszczalnej masy sprzęgu (GCWR) dla samochodów luksusowych z Niemiec i Japonii
W górnym segmencie dominują samochody wagi ciężkiej z Land Rovera. Modele Land Rover LR3 i Range Rover stale przekraczają dopuszczalną masę całkowitą (GCWR) wynoszącą 13 000 funtów. Jeśli ciągniesz ciężką przyczepę Range Roverem Sport z 2007 r., Twoja dopuszczalna masa całkowita wynosi 13 334 funtów. Do 2009 roku LR3 zwiększył tę liczbę do 13 662 funtów (około 6197 kg). To imponująca zdolność holowania. Sam Range Rover pozostawał stabilny w zakresie od 13 324 do 13 564 funtów (około 6043–6152 kg), w zależności od roku modelowego. Nie chodzi tylko o przyczepność, ale także o całkowitą masę, jaką układ napędowy i rama mogą udźwignąć, nie martwiąc się o przepalenie hamulców lub ugięcie zawieszenia.
Lexus przyjmuje inne podejście. Ich wyniki GCWR są bardziej rozproszone i odzwierciedlają gamę modeli, od sportowych sedanów po masywne SUV-y. Prawdziwymi zawodnikami wagi ciężkiej są tutaj Lexus LX 470 i jego następca LX 570. W latach 2006 i 2007 LX 470 utrzymywał stałą wagę 12 240 funtów. Kiedy LX 570 pojawił się na rynku w 2008 roku, liczba ta wzrosła do 14 645 funtów. Stanowi to znaczny wzrost dopuszczalnej masy maksymalnej. Lexus GX 470 jest nieco niższy i waży 11 521 funtów. Jeśli jeździsz czymś takim jak RX 350, GCWR gwałtownie spada do 6020 funtów (około 2731 kg) w latach 2008 i 2009. Tym SUV-em z całkowicie załadowaną łodzią nie wyruszysz w długą podróż. LS 430 z 2006 r. waży 6140 funtów, ale późniejsze modele LS, takie jak LS 460, w ogóle nie mają wymienionego DMC, co oznacza, że nie są przeznaczone do holowania.
Lincoln dba o prostotę w przypadku dużych samochodów. Nawigator to koń pociągowy. W 2006 roku ważył 11 900 funtów (około 5398 kg). Do 2007 roku liczba ta wzrosła do 15 000 funtów (około 6804 kg) i utrzymywała się na tym poziomie do 2009 roku. To solidna liczba jak na pełnowymiarowego SUV-a. Mark LT jest jeszcze wyższy i wynosi 14 500 funtów (około 6577 kg) w latach 2006–2008. Bardziej kompaktowe modele Lincolna, takie jak MKX, mają masę od 6370 do 7350 funtów (około 2890 do 3334 kg), podczas gdy Town Car utknął w przedziale od 6460 do 6502 zakres funtów (około 2930 do 2949 kg). Nie użyłbyś samochodu miejskiego do poważnego holowania, a liczby to potwierdzają.
Mazda i Mercury: Ford Connection
Dane Mazdy GCWR są nieco niespójne i w dużym stopniu zależą od ich partnerstwa z Fordem. Wózki serii B wykazują wyraźne poczucie postępowości. B2300 zaczynał się od 4744 funtów (około 2152 kg) w 2006 r. i nieznacznie wzrastał do 4800 funtów (około 2177 kg) w 2007 i 2008 r. Mocniejsza wersja B4000 osiągnęła 6973 funtów (około 3163 kg) w 2006 r. i pozostaje na tym poziomie 7000 funtów (około 3175 kg) w 2007 i 2008 r., a następnie nieznacznie spada do 6952 funtów (około 3153 kg) w 2009 r. Skąd ten spadek? Mogła to być niewielka korekta przydziału ładunku lub ostrożne szacunki na ten rok.
CX-9 to kolejny kluczowy gracz. Zaczyna się od 6826 funtów (około 3096 kg) w 2007 r., utrzymuje się na stałym poziomie w 2008 r., a następnie spada do 6484 funtów (około 2941 kg) w 2009 r. Jest to zauważalny spadek. Jeśli holujesz przyczepę w modelu CX-9 z 2009 r., masz znacznie mniejszy margines bezpieczeństwa niż w modelu z 2007 r. Hybryda Tribute jest jeszcze bardziej ograniczona. W 2008 r. jego ocena wynosi zaledwie 4747 funtów (około 2153 kg). To ledwo wystarcza na sam samochód plus niewielki ładunek.
Jak można się było spodziewać, Mercury ściśle odzwierciedla Mazdę. Waga modelu Mountaineer zaczynała się od 8111 funtów (około 3679 kg) w 2006 r. i wzrastała do 8217 funtów (około 3727 kg) w 2007 r. i utrzymywała się na tym poziomie do 2009 r. Minivan Monterey utrzymuje stałą masę 7990 funtów. Grand Marquis wykazuje stały wzrost: 5688 funtów w 2006 r., 5787 funtów w 2007 r., 6000 funtów w 2008 r. i ostatecznie 6600 funtów w latach 2008-2009. Jest to ogromny skok w ciągu ostatniego roku. Ktoś zdecydował, że platforma wytrzyma większy ciężar, a może poluzowali ograniczenia. Tak czy inaczej, Grand Marquis z 2009 roku ma znacznie wyższy GCWR niż jego odpowiednik z 2006 roku.
Mercedes-Benz i MINI: Granice inżynierii precyzyjnej
Dane Mercedes-Benz GCWR opowiadają historię specjalizacji. Małe samochody, takie jak Klasa C, Klasa E i Klasa S, zazwyczaj nie mają GCWR, co oznacza, że nie nadają się do holowania. Ale SUV-y i ciężarówki są zbudowane inaczej. Klasa G (G500) to bestia, ważąca 12 695 funtów w 2007 r. i 12 661 funtów w 2008 r. Modele Klasy GL są jeszcze wyższe. GL320 osiągnął 12 946 funtów (około 5872 kg) w 2007 r. i wzrósł do 12 963 funtów (około 5880 kg) w 2008 r. GL550 osiągnął 13 084 funtów (około 5935 kg) zarówno w 2008, jak i 2009 r. To więcej niż 13 000 funtów (około 5897 kg) maksymalnej dopuszczalnej masy.
Klasa ML jest bardziej zróżnicowana. ML350 waha się od 12 055 do 12 167 funtów (około 5468 do 5519 kg). ML500 jest nieco wyższy i waży 12145 funtów. ML63 AMG od kilku lat jest wyceniany na 12 443 funtów (około 5644 kg). Co ciekawe, AMG nie otrzymuje wyższej oceny od standardowego ML500, pomimo mocniejszego silnika. Być może czynnikiem ograniczającym jest raczej zawieszenie lub hamulce niż moc silnika. Klasa R pojawia się tylko w roku 2009 z DMCWR wynoszącym 8590 funtów. To przyzwoity wynik jak na duży crossover, ale to nic w porównaniu z Klasą G czy Klasą GL.
MINI to zupełnie inna historia. Modele Cooper Convertible, Cooper Hardtop i John Cooper Works pędzą na GCWR. Dlaczego? Ponieważ MINI nie homologuje tych pojazdów do holowania. Przynajmniej w tym zestawie danych. W modelu John Cooper Works Clubman z 2009 r. nie można ciągnąć przyczepy. Inżynierowie skupiają się na zwrotności i obsłudze, a nie na ładowności i uciągu. To kompromis. Dostajesz zabawny, zwrotny samochód, ale tracisz użyteczność pojazdu holowniczego. Jeśli musisz coś przewieźć, spójrz w inną stronę.
Mitsubishi: Niszowe rankingi i malejący wybór
Dane GCWR dla Mitsubishi są rzadkie, szczególnie w ostatnich latach. Outlander zaczynał od 4891 funtów (około 2218 kg) w 2006 r., wzrastał do 5682 funtów (około 2577 kg) w 2007 r., a następnie ponownie spadał do 5045 funtów (około 2 2
Nissan GCWR
Oferta Nissana na lata 2006–2009 obejmuje szeroki zakres dopuszczalnej masy całkowitej zestawu (GCWR). Jeśli rozważasz cięższe ciężarówki, Frontier i Titan są prawdziwymi końmi pociągowymi. W 2006 roku Tytan ważył 11 465 funtów. W 2007 roku liczba ta wzrosła do 11 600 funtów. Do 2008 r. nieznacznie wzrosła do 11 688 funtów i pozostała niezmieniona w 2009 r. Frontier podążał podobną trajektorią. Modele z 2006 roku wyceniono na 10 676 funtów. W 2007 roku wzrósł do 11 133 funtów. Następnie w 2008 r. ponownie spadła do 10 676 funtów, po czym w 2009 r. powróciła do 11 133 funtów.
Cena Armady w 2006 r. zaczynała się od 11 818 funtów. W 2007 r. wzrosła do 12 800 funtów. Następnie w 2008 roku nastąpił ogromny skok do 15 100 funtów. W 2009 r. liczba ta nie uległa zmianie. W przypadku crossoverów cena Pathfindera w latach 2006 i 2007 wynosiła 10 523 funtów. W latach 2008 i 2009 kwota ta nieznacznie wzrosła do 10 596 funtów. Cena Murano utrzymywała się na stałym poziomie 8100 funtów przez dwa lata, po czym spadła do 7505 funtów w 2009 r. Xterra zaczynała od 9658 funtów, utrzymywała tę kwotę w 2007 r., a następnie spadła do 9300 funtów w ciągu ostatnich dwóch lat.
Sedany i małe samochody miały znacznie niższe limity. Altima oscylowała wokół 4200 funtów. W 2006 roku zaczynało się od 4151 funtów. W latach 2007 i 2008 było to 4205 funtów. W 2009 roku wzrosła nieznacznie do 4217 funtów. W latach 2007 i 2008 wagę Altimy Hybrid wyceniono na 4632 funtów, a następnie w 2009 r. spadła ona do 4620 funtów. Maxima utrzymywała się w przedziale 4600–4700 funtów. Sentra wzrosła z 3663 funtów w 2006 r. do 4047 funtów w 2008 i 2009 r. Przez lata Versa nie miała oficjalnego ratingu. Modele 350Z i GT-R również nie miały opublikowanych wartości GCWR.
Pontiaca GCWR
W ostatnich latach Pontiac zaobserwował zawężenie asortymentu swoich produktów. Ceny G5 zaczynały się od 4141 funtów w latach 2007 i 2008. W 2009 roku spadły do 3902 funtów. G6 utrzymywał się na poziomie 4530 funtów w latach 2006 i 2007. W latach 2008 i 2009 spadł do 4455 funtów. Grand Prix były niezmienne i wyniosły średnio 4627–4634 funtów. G8 był tutaj jedynym modelem „ciężkim”, którego nośność wynosiła 6035 funtów w latach 2008 i 2009.
Torrent, crossover Pontiaca, wykazał niewielkie wahanie. Zaczęło się od 7310 funtów w 2006 roku. W 2007 roku wzrosła do 7407 funtów. Następnie w ciągu ostatnich dwóch lat powróciła do 7310 funtów. Vibe oparty na platformie Corolla utrzymywał się na poziomie 4351 funtów w latach 2006–2008. W 2009 roku wzrosła nieznacznie do 4506 funtów. Modele Solstice, GTO i Montana SV6 nie miały GCWR na liście przez większość tych lat lub przez wszystkie te lata, z wyjątkiem Montany SV6 z 2006 r., który ważył 8500 funtów.
Porsche GCWR
Porsche postawiło na prostotę. Cayenne był jedynym samochodem z notowanym na liście GCWR. W latach 2006 i 2008 wynosiła ona 12 628 funtów. W 2009 roku nieznacznie wzrosła do 12 650 funtów. Modele 911, Boxster i Cayman nie miały określonych ocen GCWR. Wynika to z ich małej nośności, która często jest ograniczona lub nie istnieje w zależności od konkretnej konfiguracji i roku produkcji.
Saaba GCWR
Osiągi Saaba były wyjątkowo stabilne w przypadku modeli 9-5 i 9-7X. Cena 9-5 utrzymywała się na poziomie 7120 funtów od 2006 do 2009 r. W tym samym okresie cena 9-7X wynosiła 10 500 funtów. 9-3 zaobserwowało stopniowy wzrost. Zaczęło się od 5430 funtów w 2006 r. Następnie nieznacznie spadło do 5380 funtów w 2007 i 2008 r. Następnie gwałtownie wzrosło do 5680 funtów w 2009 r. W 2006 r. 9-2X, wariant ze znaczkiem Subaru, wyceniono na 5220 funtów.
Saturn GCWR
W ostatnich latach Saturn zaobserwował pewne dziwactwa w programie Outlook. Zaczęło się od 9500 funtów w 2007 r. Następnie znacznie spadło do 6872 funtów w 2008 r. i 6852 funtów w 2009 r. VUE Hybrid pozostało na stabilnym poziomie 4857 funtów w 2007 r. Wzrosło do 5475 funtów w 2008 r. i utrzymało tę kwotę w 2009 r. Niehybrydowa wersja VUE zaczynała się od 4857 funtów, a następnie wzrosła do 5475 funtów w ciągu ostatnich dwóch lat.
Cena Aury przez wszystkie lata produkcji utrzymywała się na poziomie 4678 funtów. Ion zaczynał od 3946 funtów w 2006 r. i spadł do 3902 funtów w 2007 r. Relay, minivan Saturna, zaczynał od 8500 funtów w 2006 r., a następnie spadł do 7918 funtów w 2007 r. Sky, Astra i Aura Hybrid nie miały określonego GCWR.
Potomek GCWR
W podstawowych modelach firmy Scion na ogół nie publikowano wartości GCWR. tC, xA, xB i xD pokazują kreski dla każdego roku od 2006 do 2009. Oznacza to, że producent nie przyznał ich do holowania lub przynajmniej w tych specyfikacjach nie podano oficjalnych danych.
inteligentny GCWR
W 2008 roku smart fortwo nie miał określonej dopuszczalnej masy całkowitej. Jest to zgodne z jego niewielkimi rozmiarami i ograniczonymi opcjami układu napędowego. Nie został zaprojektowany do zadań holowania.
Subaru GCWR
Oferta Subaru z napędem na wszystkie koła zawiera kilka interesujących zmian w GCWR. Cena Outbacka rozpoczęła się w 2006 r. od 6160 funtów. W 2007 r. wzrosła do 6180 funtów. W 2008 r. osiągnęła cenę 6200 funtów, a w 2009 r. osiągnęła 6207 funtów. Ceny Legacy Sedan zaczynały się od 6050 funtów, a w 2007 r. wzrosły do 6120 funtów, z
Dane dotyczące maksymalnej masy łącznej (GCWR) Volkswagena w połowie XXI wieku są skąpe. Większość modeli, takich jak Golf, GTI, Jetta, Beetle, Passat i R32, nie ma podanych danych liczbowych. Trzeba się zastanowić, czy te samochody w ogóle coś holują.
Limity holowania Volkswagena w poszczególnych latach
Volkswagen Touareg z 2006 r. ma DMCWR wynoszącą 12 952 funtów**. To jedyna liczba w tej kolumnie. Reszta składu jest pusta.
W 2007 Touareg odnotowuje niewielki wzrost. Jego dopuszczalna masa całkowita wzrasta do 13 034 funtów. Eos dołącza do składu, ale nadal nie ma oceny. Warianty Jetta, Passat i Beetle pozostają niepewne.
2008 wprowadza do oferty R32 i GLI, ale nadal brakuje ich GCWR. Pojawia się Touareg 2, ale nie ma tutaj konkretnej oceny.
Do 2009 obraz stanie się wyraźniejszy, ale tylko w przypadku dużych samochodów. Minivan Volkswagen Routan waży 6771 funtów. SUV Tiguan ma niższą masę i wynosi 5748 funtów. Touareg 2 powraca z DMC wynoszącym 12 952 funtów.
„Większość VW z tego okresu nie publikowała danych GCWR, co zmusza właścicieli do polegania na masie własnej pojazdu i maksymalnej ładowności przy obliczeniach holowania.”
Dla porównania należy również sprawdzić GVWR, GAWR, ładowność, masę własną, ładowność i uciąg pojazdu Volkswagena, aby uzyskać pełny obraz możliwości tych pojazdów.
Dane GCWR Volvo: 2006–2009
Volvo jest bardziej otwarte w przekazywaniu informacji. Liczby są obecne, chociaż różnią się znacznie w zależności od modelu.
Modele Volvo z 2006 roku
XC90 prowadzi w grupie z DMCWR wynoszącym 8694 funtów. Następny jest C70 z wagą 7222 funtów. S80 osiąga maksymalną masę 7184 funtów. XC70 ma wagę 7125 funtów.
Samochody subkompaktowe są znacznie bardziej ograniczone. V70 ma 6746 funtów. S60 waży 6843 funtów.
Modele S40 i V50 są lżejsze, a ich GCWR wynosi odpowiednio 5375 funtów i 5476 funtów.
Modele Volvo z 2007 roku
XC90 spada nieznacznie do 8570 funtów.
C70 traci wydajność, spadając do 5942 funtów.
S80 również spada do 6943 funtów.
XC70 pozostaje stabilny i wynosi 7125 funtów.
V70 pozostaje na poziomie 6746 funtów.
S60 nieznacznie wzrasta do 6951 funtów.
S40 i V50 nieznacznie wzrastają do 5384 funtów i 5494 funtów.
Modele Volvo z 2008 roku
C30 pojawia się z niskim GCWR wynoszącym 5105 funtów.
XC90 pozostaje niezmienione i wynosi 8570 funtów.
XC70 skacze do 7549 funtów.
S80 wzrasta do 7282 funtów.
V70 wzrasta do 6977 funtów.
S60 pozostaje na poziomie 6973 funtów.
C70















